Aliaskos malamutai

Aliaskos malamutai – švelnūs milžinai, padėję atrasti Aliaską

Taiga Lietuviškai Leave a Comment

Aliaskos malamutai ženkliai prisidėjo prie regiono plėtros ir ten gyvenusių žmonių kasdienybės kiekviename Aliaskos istorijos etape. Jie dar ir šiandien yra aktyviai naudojami Arkties ekspedicijose dėl savo gebėjimo ištverti itin žemas temperatūras be jokių “aksesuarų” – batelių, paltukų ar minkštų ir patogių guolių.

Nuo 2010 m. balandžio 18 d. Aliaskos malamutai paskelbti oficialiais Aliaskos valstijos šunimis. Tai įvyko dėka Polaris K12 mokyklos studentų*, kurie kelerius metus tyrinėjo šių šunų indėlį į Aliaskos istoriją. Aliaskos malamutas nesunkiai įveikė visų kitų veislių konkurentus dėka savo neginčijamo indėlio, kuris siekia pirmuosius žmones įsikūrusius Šiaurės Amerikos kontinente, prieš beveik 5000 metų. O šunų kinkinių sportas laikomas oficialia Aliaskos sporto šaka tik nuo 1972 metų.

Tuo tarpu konkurentas – Sibiro haskis į Aliaską buvo importuotas tik 1908 metais, kai aukso ieškotojai pradėjo sportines lenktynes su šunimis ir norėjo mažesnio bei greitesnio šuns. Malamutai buvo laikomi krovinių tempimo šunimis, neskirti ir netinkami greitiems sprintams.

Per savo 5000 metų istoriją Aliaskoje malamutai ženkliai prisidėjo kiekviename etape.

Pirmykščiai žmonės, 3000 metų prieš Kristų

Aliaskos malamutai, viena iš 12 seniausių šunų veislių ir viena iš pirmųjų “rogių šunų” veislių, taip pavadinta buvo dėl vietinės Inuitų genties – Mahlemut, kurie įsikūrė Kotzebue Sound įlankoje, šiaurės vakarinėje Aliaskos dalyje ties Poliariniu ratu, prieš 5000 metų. Nuo pat įsikūrimo jie glaudžiai bendradarbiavo su keturkojais Arkties gyventojais – kartu medžiodavo, ieškodavo naujų kelių, tempdavo sunkias roges su būtinaisiais ištekliais. Jie kartu budėdavo saugodamiesi nuo meškų, kartu saugodavo elnių bandas. Malamutai netgi buvo auklėmis Inuitų vaikams kol tėvai medžiodavo – tai yra viena iš priežasčių dėl ko ir šiandien malamutai yra labai geri šeimos nariai. Malamutai demonstruodavo ypatingą švelnumą vaikams, todėl žmonės be jokios baimės leisdavo vaikams augti kartu su šuniukais. Itin tampri Inuitų draugystė su malamutais buvo jų išgyvenimo Arktyje sąlyga.

Tyrinėtojai iš Europos, 1731 – 1867 metai

Garsaus britų keliautojo ir kapitono James Cook ir kitų tyrinėtojų iš Europos žurnalai bei įrašai rodo, kad jie buvo be galo sužavėti stiprių, didelių, sunkiai dirbančių Aliaskos malamutų veislės šunų, kurie taip neįtikėtinai puikiai sutarė su žmogumi. Jie pastebėjo, kad Aliaskos malamutai, kurie gyveno su Mahlemut genties žmonėmis buvo laikomi gerokai palankesnėmis sąlygomis nei visi kiti Arktiniai rogių šunys. Ir tai, ko gero, yra priežastis dėl ko ši veislė yra tokia draugiška žmonėms.

Rusiškoji Aliaska, 1731 – 1867 metai

Rusų ir kitų Europos keliautojų įrašai labai dažnai atkreipdavo dėmesį į stipresnius ir gerokai geriau prižiūrimus darbinius šunis. Jie atkreipdavo dėmesį į juos, kaip į mažiau laukinius, labiau draugiškus, lengvai bendraujančius ir gebančius įveikti be galo didelį darbo krūvį tiek medžioklėje, tiek tempiant krovinius.

Aliaskos pardavimas ir tapimas valstija, 1867 – 1906 metai

Dar ilgai po aukso karštinės Aliaskos malamutai buvo itin vertinami kaip krovinių tempimo šunys. Jais buvo lengva rūpintis ir jie galėjo tempti itin sunkius krovinius į vietas, kurių negalima būtų pasiekti jokiais kitais būdais. Kartais jie tempdavo tūkstančius kilogramų pašto, ir atvykę į Nome, nuošalų Aliaskos miestą, vėl būdavo judrūs ir pasirengę bėgti toliau. Būtent jų pastangomis Aliaska tapo patraukli tolesniam vystymusi ir naujų gyventojų kūrimuisi.

Aukso karštinė, 1896 – 1906

Aukso karštinės metu Aliaskos malamutų gebėjimas tempti krovinius ir žmones buvo itin vertinamas. Jie tapo tokiais vertingais, kad aukso ieškotojai buvo pasirengę už gerą šunį sumokėti net $500 ir $1500 už nedidelę šunų komandą. Įvertinus istorinę pinigų vertę, šiandien tai sudarytų apie $14000 už vieną šunį ir $42000 už nedidelę 4 šunų komandą!

Poliarinės ir kitos ekspedicijos, 1909 – 1956

Aliaskos malamutai ženkliai prisidėjo prie Perry, Amundsen, Byrd ekspedicijų – pirmųjų istorinių Pietų Ašigalį, Antarktidą tyrinėjančių ekspedicijų. Malamutai buvo įdarbinti tempti sunkias roges su ekspedicijoms būtina įranga. Sėkmingas šių ekspedicijų įgyvendinimas nebūtų įmanomas be Aliaskos malamutų pagalbos. Jie gebėjo dirbti kelias savaites iš eilės be jokių neigiamų pasekmių savo organizmui. Šiuos gebėjimus jie išsaugojo ir šiomis dienomis.

Pagalba Prancūzijai I-ajame pasauliniame kare, 1914 – 1918

Per I-ąjį pasaulinį karą Aliaskos malamutai buvo “pašaukti tarnybai” kai Prancūzijos Armija atokiuose kalnų vietovėse buvo apsupta ir atkirsta nuo likusio pasaulio bei išgyvenimui būtinų išteklių. Nome kinologijos klubas – seniausia pasaulyje veikianti šunų kinkinių organizcija – į pagalbą išsiuntė 450 malamutų, kurie lengvai įveikė itin sudėtingas sąlygas ir pristatė būtinus išteklius taip išgelbėdami kariuomenę.

Garsioji istorinė misija – Serumo gabenimas, 1925

Aliaskos malamutai dalyvavo ir garsiąjame Serumo gabenime į Nome, atokų Aliaskos miestą 1925 metais – faktas, kurio dauguma žmonių nežino. Serumo misija, dar kitaip vadinama Didžiąja Gailestingumo misija, kai 150 šunų ir 20 varovų gabeno vaistus į atokų miestelį, apimtą epidemijos, kurio nebuvo įmanoma pasiekti jokiais kitais būdais.

Antrasis pasaulinis karas, 1939 – 1945

Aliaskos malamutai buvo itin svarbūs JAV kariuomenės partneriai ir II – ojo pasaulinio karo metu. Jie tempė roges storu sniego sluoksniu padengtose teritorijose, ten, kur kitas transportas buvo bejėgis. Savo kuprinėse malamutai nešiojo amuniciją ir ginklus, ieškojo dingusių žmonių ir juos gelbėjo, o taip pat padėjo ieškoti minų. Kariuomenė bandė iš jų padaryti ir sarginius šunis, tačiau ši idėja taip ir liko neįgyvendinta, nes Aliaskos malamutai taip mylėjo žmones, kad tiesiog negalėjo jų pulti net ir specialiai tam dresuojami.

Darbas ekspedicijose, kurios atrado Prudhoe įlanką, 1906 – iki dabar

Aliaskos malamutai prisidėjo ir prie garsaus tyrinėtojo Ernst de Koven Leffingwell misijų, kurių metu buvo sudaryti Arkties regiono žemėlapiai. Jie buvo su garsiuoju keliautoju ir tuo metu kai šis išpranašavo, kad Prudhoe įlanka taps viena didžiausių naftos išteklių zonų Šiaurės Amerikoje.

Šaltinis: Jamie Rodriguez, Polaris K-12 Mokykla, Anchorage, Aliaska
Vertė: malamuteblog.com

* Polaris K12 yra vidurinė mokykla Aliaskos valstijos sostinėje Anchorage, kurios moksleiviai susibūrė į bendrą projektą tam, kad paskelbtų Aliaskos malamutus oficialiais valstijos šunimis. Jie kelerius metus tyrinėjo Aliaskos malamutų indėlį į regiono plėtrą ir surinkę pakankamai įrodymų apgynė šią iniciatyvą prieš valstijos teisėkūros institucijas.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy